BIOGRAFIE

Kryštof Marek

Od konce 80. let působí v mnoha hudebních a divadelních projektech v nejširším možném spektru hudebních žánrů. V letech 1999 – 2003 působil jako dirigent v plzeňském divadle J. K. Tyla, kde kromě nastudování deseti titulů uvedl spolu s Antonínem Procházkou svou vlastní jazzovou operetu Kristián II. Od roku 2005 působí jako dirigent v Hudebním divadle Karlín, kde v jeho hudebním nastudování zazněly významné české i zahraniční muzikály – Vraždy za oponou, Dracula, The Addams Family, Sestra v akci a další. Nevyhýbá se ani klasickým operetním titulům, které Hudební divadlo Karlín uvádí – Polská krev, Mamzel Nitouche apod. K divácky úspěšnému představení Limonádový Joe napsal 5 nových písní. Je stálým hostem Českého národního symfonického orchestru. V rámci festivalu Prague Proms dirigoval například koncerty Hollywood Night, Jazz meets Symphony (James Morrison, Lalo Schifrin), Bobby Shew Night, Semafor „50“ a mnoho dalších.

Kryštof Marek pianista

Komponuje a aranžuje hudbu pro bigbandy – zejména pro Bigband sv. Blažeje, se kterým vystoupil v roce 2008 na prestižním jazzovém festivalu ve švýcarském Montreux a v roce 2010 v Londýně. V roce 2010 dirigoval světoznámý Metropole Orchestra na jazzovém festivalu v Haagu v rámci projektu norské zpěvačky Silje Nergaard. V březnu 2011 se uskutečnila premiéra představení Jiřího Srnce (Laterna Magica) Legendy magické Prahy na Nové scéně ND v Praze, kde je autorem hudby. V průběhu let také dirigoval tzv. Koncerty hvězd na Žofíně, pro které také z valné většiny vytvářel orchestrální aranžmá. Na jaře 2012 se uskutečnila premiéra autorovy jazzové kompozice – Sinael jazz symphony. V dubnu téhož roku se konala v pražském paláci Žofín premiéra houslového koncertu Klíč k zahradám, který napsal pro vynikající houslistku Gabrielu Demeterovou. Premiéra se konala v rámci koncertu Mé filmové lásky, který pro Gabrielu aranžérsky připravil a nastudoval. V roce 2014 - 10. února - zazněla premiéra koncertu pro anglický roh a orchestr - Srdce zahrad a 17.10. v premiéře zazněl klavírní koncert f moll Brána k zahradám pod taktovkou autora v Karlových Varech společně s Karlovarským symfonickým orchestrem. Výrazná je spolupráce s Českým rozhlasem, v rámci které do dnešní doby zrealizoval desítky hudebních dramatizací.

Od roku 2010 spolupracuje s divadlem Studio DVA – napsal pro toto divadlo dvě díla - Vánoční koleda (hudba a písňové texty, v hlavní roli Karel Roden); Děvčátko - Vánoční příběh (hudba a písňové texty). Hudebně nastudoval pro tuto metropolitní scénu světoznámé tituly jako je Hello Dolly! (v hlavní roli s Ivanou Chýlkovou), Evita a Funny Girl (v hlavní roli s Monikou Absolonovou). Divácky velmi úspěšným divadelním představením je též Šílené smutná princezna, která je adaptací známého filmu. (v hlavních rolích Jan Cina a Berenika Kohoutová). Pro toto představení vytvořil orchestrální aranžmá. 6.12. 2018 měl premiéru nejnovější hudební projekt Malý princ na motivy jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury. Titulní a jedinou roli v originálním zpracování hraje Jan Cina.

Jako klavírista již od roku 1998 spoluvytváří Josef Vejvoda Trio.

Na svém kontě má mnoho vydaných CD (mj. Angels´Crying in My Head, Angels´Laughter in My Heart / www.bend.cz, feat . Tony Lakatos; Calm Presence / záznam jeho sólového klavírního vystoupení; Legendy magické Prahy / hudba z představení Laterny Magiky a v neposlední řadě CD Vánoční koleda a Děvčátko / písně z představení divadla Studio Dva).

Kryštof Marek diriguje koncert na Svatojánských slavnostech NAVALIS 2016

V roce 2017 se vrátil na prkna plzeňského divadla Josefa Kajetána Tyla díky nastudování prestižního titulu West Side Story, kde řídí 40členný orchestr v původní instrumentaci Leonarda Bernsteina. 10.3. 2018 zde proběhla v rámci spolupráce s Lumírem Olšovským další premiéra amerického muzikálu „Šumař na střeše“, na které se opět podílí jako dirigent a vznikl také pod jeho hudebním nastudováním.

Výrazná je kontinuální autorská spolupráce se symfonickými orchestry: 17.10. 2014 uvedl světovou premiéru svého klavírního koncertu f-moll Brána k zahradám s Karlovarským symfonickým orchestrem, Cyklus symfonických písní s Komorní filharmonií Pardubice, 10.2. 2014 světovou premiéru koncertu pro anglický roh Srdce zahrad v provedení Symfonického orchestru Českého rozhlasu (dirigent Vladimír Válek). Průběžně jsou hrána i jeho další symfonická díla - houslový koncert Klíč k zahradám (premiéra 11.4. 2012 na Žofíně v rámci koncertu Gabriely Demeterové „Mé filmové lásky“, symfonická suita Legendy magické Prahy, nebo velmi úspěšná Sinael Jazz Symphony, kombinující jazz octet a symfonický orchestr.

Jako dirigent byl součástí mnoha projektů prestižních orchestrů, které doprovázely české i zahraniční interprety – Lalo Schiffrin, James Morrison, Silje Nergaard, Tarja Turunen, Jane Monheit, Monica Mancini, Hetty Kate, Lucie Bílá, Noid, Monika Absolonová, Marina Vyskvorkina, Olympic, Gabriela Demeterová a mnoho dalších.

Kryštof marek podpis.jpg

Jazzový pianista Kryštof Marek spoluvytváří Josef Vejvoda Trio a Ivan Audes Trio. Často bývá přizván k mnoha projektům výjimečných zahraničních a českých jazzmanů, a to nejen jako interpret. Spolupráce např. s Milanem Svobodou, Štěpánem Markovičem, Davidem Fárkem, Lorinem Raabem, Bennym Baileym, Tony Lakatosem a mnoha dalšími.

Vydal nespočet CD (mj. Legendy magické Prahy; Calm Presence; Angels´Crying in My Head, Angels´Laughter in My Heart / www.bend.cz, feat. Tony Lakatos, Sinael Jazz Symphony; Vánoční koleda; Děvčátko - Vánoční příběh, Midnight Pictures a další.

V roce 2017 obdržel Českého lva za hudbu k filmu Masaryk.

V roce 2018 zazněla na oslavách světce sv. Jana Nepomuckého - NAVALIS - v Praze pod Karlovým mostem, které proběhly již podesáté 15.5. 2018, světová premiéra jeho nejnovějšího díla „Venezia di San Giovanni Nepomuceno“ pro symfonický orchestr a smíšený sbor.


https://www.youtube.com/watch?v=dPoQjAHpYAc